Flags

DPR Korea India Indonesia Iran Kazakhstan Kyrgyzstan Malaysia Mongolia Myanmar Nauru Nepal Philippines Republic of Korea Sri Lanka Thailand Uzbekistan United Nations Netherlands
DPR Korea India Indonesia Iran Kazakhstan Kyrgyzstan Malaysia Mongolia Myanmar Nauru Nepal Philippines Republic of Korea Sri Lanka Thailand Uzbekistan United Nations Netherlands

Eighteenth PG Course in Remote Sensing & Geographic Information System 2013 - 2014

S.No. Participant Name Country Project Title
1. Ms. Mahmuda Khatun Bangladesh Mineral mapping using field and image based spectra in parts of Delhi - Aravalli fold belt, Rajasthan
2. Ms. Bi Yingfeng China Modeling the potential distribution of forage species (Mallotus philipensis) in Shivaliks of Uttarakhand
3. Mr. Ravindra Kumar Verma India Low flows (Environmental flows) estimating in selected gauged and ungauged catchments of Damodar river basin, Jharkhand, India
4. Ms. A.V.N.V. Swathi Lakshmi Ayalasomayajula India Spatial decision modeling for interlinking of rivers – A case study of Vamsadhara and Nagavali river system in Srikakulam, Andhra Pradesh
5. Mr. Assylbek Zhabbarov Kazakhstan Validation and geostatistical interpolation method of AIRS meteorological data over Kazakhstan
6. Ms. Assanova Uldana Zhambulovna Kazakhstan Spatio – temporal variability of cloud parameters and rainfall over India.
7. Ms. Urmambetova Tatygul Kubanychbekovna Kyrgyzstan Characterization of surface heat fluxes over heterogeneous areas using Landsat – 8 data
8. Mr. Ali Wiam Maldives Assessment of environment conditions of urban areas in an island using Remote sensing and GIS
9. Mr. Sodoo Chadraabal Mongolia Web GIS based application for Health beneficiaries of IIRS
10. Mr. Sukhbaatar Bold Mongolia Night time fog detection using MODIS data over Mongolia
11. Mr. Mahendra Singh Thapa Nepal Assessment and mapping of above ground carbon stock using high resolution satellite imagery in Doon valley, Uttarakhand, India
12. Mr. Lukhmonjon Karimjonovich Dadojonov Tajikistan Effect of ortho – rectification to image fusion techniques for Kompsat- 3 image
13. Mr. Manuchehr Baydulloev Otambekovich Tajikistan Structural and tectonic analysis for slope stability and landslide studies in Yamunotri region
14. Mr. Abror Rustamovich Masumov Uzbekistan Irrigation infrastructure mapping and database creation for part of western Yamuna canal project
15. Mr. Mirzoolim Avazovich Avliyakulov Uzbekistan Characterization of soil salinity and its impact on wheat crop using space – borne Hyper spectral data
16. Mr. Sirojiddin Nizamov Sadretdinovich Uzbekistan Land degradation mapping in parts of western Yamuna canal command
17. Mr. Dung Van Nguyen Vietnam Application of geospatial techniques in mapping morpho-pedology for western Doon, Dehradun
18. Ms. Huyen Thi Thu Nguyen Vietnam Comparison of classification techniques on PoISAR data
19. Mr. Le Trung Thong Vietnam Land use and land cover change detection using synergistic use of optical and SAR data
20. Mr. Le Van Manh Vietnam Mapping groundwater vulnerable zones using modified DRASTIC approach in Delhi

Copyright: 2017 CSSTEAP. All rights reserved

Last Updated Date: 07-04-2017